Ana Sayfa GÜNCEL Hafta Sonu Sokağa Çıkmak YASAK!

Hafta Sonu Sokağa Çıkmak YASAK!

414
0
Paylaş

#EVDEKALFATSA’m

Covıd-19 (Korona Virüs)’a karşı alınan tedbirler kapsamında 11-12 Nisan tarihleri arasında Ordununda içerisinde bulunduğu 30 Büyükşehir’de ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağı uygulandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sokağa çıkma yasağının 18 Nisan Cumartesi ve 19 Nisan Pazar yani bu hafta sonu da uygulanacağını açıkladı.

Havaların ısınmasıyla vatandaşlar sokaklara çıkmaya ve sosyal mesafe kuralını ihlal etmeye başlamıştı. Hafta sonlarında sokağa çıkma oranları yükselince İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar Günü sokağa çıkma yasağı uygulanacağı duyuruldu.

10 Nisan Cuma geç saatlerde duyurulan sokağa çıkma yasağı vatandaşların sokaklara akın etmesine neden oldu. Fatsa’da mahalle bakkaları, fırınlar açıldı. Vatandaşlar iki günlük yiyecek stoku için birbirleri ile yarıştırlar.

Kalabalık Korkuttu

Fatsa’da anında sokaklarda bir yoğunluk oluşurken şehir içerisinde fırınların önünde yığılma oluştu. Büyük tepkiye yol açan görüntülerde herkes ‘Korona Virüs’ün daha da yayılacağı’ yönünde eleştirilerini dile getirdi. Cuma gecesi yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen Fatsa’da sokağa çıkma yasağına uyulduğu gözlemlendi…

Hafta Sonu Yeniden Yasak Uygulanacak

Geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmasının ardından herkesin aklında ‘Sokağa Çıkma Yasağı Yeniden Uygulanacak mı?’ sorusu vardı. Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldığı canlı yayında Sokağa çıkma yasağının yeniden uygulanabileceği konusunda açıklama yapmıştı.

Geçtiğimiz gün ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu. Kabine toplantısında, salgınla mücadele kapsamında hafta sonları sokağa çıkma yasağının ilerleyen dönemde de ihtiyaç duyuldukça sürdürülmesi kararı alındığını belirten Erdoğan, “17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00’ten 19 Nisan Pazar gecesi saat 24.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden tüm vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINSA AÇIK OLACAK İŞYERİ, İŞLETME VE KURUMLAR

a) Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

b) Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

c) Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler,

d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

e) Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri,

f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler (Tüpraş, termik ve doğalgaz çevrim santralleri gibi)

g) PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri,

h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri,

 Sokağa cıkma yasağında İSTİSNA KAPSAMINDA OLAN VATANDAŞLAR

a- Bu genelgenin (2) numaralı başlığında yer alan “Açık Olacak İşyeri, İşletme ve Kurumlarda” yönetici, görevli veya çalışanları,

b- TBMM çalışanları,

c- Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar,

d- Acil çağrı merkezler çalışanları,

e- Birinci derece yakınlarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,

f- Elektrik, su, doğalgaz, telekomünikasyon vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,

g- Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar,

h- Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında görevli olanlar,

i- Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,

j- PTT, kargo ve su dağıtım şirketi çalışanları,

k- Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan

l- Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışacaklar,

m- Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve çalışanlar,

n- Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar,

Belirtilen istisnalar dışındaki tüm vatandaşların evlerinde kalması esastır.

Daha önceki Genelgeler kapsamında düzenlenmiş olan (sağlık ve cenaze için verilen hariç) seyahat izin belgeleri (yola çıkmış olanlar hariç) Pazartesi günü geçerli olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here