Ana Sayfa EĞİTİM ODÜ, Yeni Döneme Hazır

ODÜ, Yeni Döneme Hazır

1182
0
Paylaş

Nitelikli Bilim Anlayışı ve Modern Çağa Uygun Alt Yapı Koşullarına Sahip Olan ODÜ Yeni Öğrencileriyle Buluştu

Sürekli gelişim ve yeniliğin peşinde koşarak evrensel standartlara ulaşmayı hedefleyen Ordu Üniversitesi, 23 binin üzerindeki öğrencisi ile 2018-2019 eğitim öğretim dönemine başlangıç yaptı.

Birinci sınıf öğrencilerinin üniversite yaşamına uyum sağlama sürecine katkıda bulunmak ve aidiyet duygusunu oluşturmak amacıyla düzenlenen oryantasyon seminerleriyle yeni döneme giriş yapan Üniversitemiz, teknolojinin ve modern çağın tüm gereksinimlerinin bulunduğu, dünya standartlarında kaliteli alt yapı koşullarına sahip eğitim alanları ile 2018-2019 eğitim öğretim döneminde yeni öğrencileriyle buluştu.

24 Saat Yaşayan Kampüs

Genç ve dinamik yapısıyla kurulduğu günden bugüne hem akademik hem de fiziki manada büyümeye devam eden Üniversitemiz uluslararası standartlardaki yapıları, özgün mimarisi, çevre düzenlenmesi ile öğrencilerine ayrıcalıklı bir eğitim-öğretim ve yaşam ortamı sunmaya devam etmektedir. Bilgisayar-bilişim altyapısı, geniş-bant internet bağlantısı ve zengin kütüphane olanaklarıyla örnek bir üniversite konumunda olan Üniversitemiz, Cumhuriyet Yerleşkesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarla da öğrencilere ulaşım ve zaman açısından kolaylık sağlayarak her türlü konforun olduğu modern yaşam ve çalışma olanağı sunmaktadır.

Nitelikli Araştırma Ortamları

Eğitim öğretim faaliyetlerini çağdaş eğitimin gerektirdiği her türlü imkana sahip mekanlarda sürdürebilmek için yoğun bir şekilde çalışan Üniversitemiz sahip olduğu bilimsel alt yapısı ile öğrencilerine daha donanımlı alanlarda çalışma imkanı sunmaktadır. Bu bağlamda Üniversitemiz 140 laboratuvarıyla bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel araştırmalar ve projeler yürütürken araştırma ve geliştirme süreçlerinin her aşamasında etkin görev ve sorumluluklar üstlenebilecek nitelikte elemanlar yetiştirerek gerçekleştirdiği bilimsel araştırmalarla toplum yararına sunduğu eğitime yönelik hizmetlerini sürdürmektedir. Bununla birlikte Emin Çetinceviz Merkez Kütüphanesi’nde bulunan 57 bin 269 basılı ve 200 bin elektronik kitap ile öğrenciler için gerekli olan araştırma ortamı sunulmaktadır.

Yıl Boyunca Devam Eden Etkinlikler

Öğrencilerin sağlık, kültür, spor ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanarak sosyal durumlarının iyileşmesine, yeteneklerinin ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesine imkan verecek hizmetleri sunmak ve onları ruhsal-bedensel sağlıklarına özen gösteren bireyler olarak yetiştirmek, birlikte düzenli ve disiplinli çalışmak, dinlenme ve nitelikli eğlenme alışkanlıkları kazandırma amacını taşıyan Üniversitemiz 31 öğrenci kulübü ile gerçekleştirdiği etkinliklerle faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

Her Yıl Artan Öğrenci Memnuniyeti

Öğrencilerin üniversitelerindeki eğitim ve öğretimden, bulundukları üniversitenin yerleşkesinden ve bu yerleşkedeki yaşamdan kendilerine sağlanan akademik destek ve ilgiden, üniversitenin yönetim ve işleyişinden memnuniyetleri, üniversitelerindeki öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginlik düzeyinden, kendilerine üniversitelerince sunulan kişisel gelişim ve kariyer desteği olanaklarından memnuniyetlerini araştıran Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’na (TÜMA) göre Üniversitemiz 109 devlet üniversitesi arasındaki yerini bir önceki yıla göre 10 basamak yükselterek 41’inci sıraya taşımıştır.

Bilginin her alanda üretilerek tüm insanlığın refah seviyesinin arttırılması için kullanılmasında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesinde üzerine en çok görev düşen kurumların başında yükseköğretim kurumlarının geldiğini belirten ve Ordu Üniversitesinin kurulduğu günden beri öğrencilerine her alanda tüm imkânları sunduğunu belirten Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “Hemen her şeyin hızla değiştiği ve dönüştüğü günümüz dünyasında en önemli gücün bilgi olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Dolayısıyla bilgiyi üretmek ve yönetebilmek büyük bir önem arz etmektedir. Ordu Üniversitesi olarak bizlerde hızlı değişim ve dönüşümlerin yaşandığı bu dönemde inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşmaya verilmesi gereken önemin bilinciyle hareket etmekteyiz. Süreç içerisinde kaliteyi ön planda tutarak gerçekleştirdiğimiz çalışmaların sonucunda elde edilen başarılar, bireysel değil kurumsal yapımızın ve birlikte üretebilmemizin doğal bir neticesi olarak değerlendirilmelidir. Üniversitemizin yerleşkeleri, modern eğitim hizmet binaları, laboratuvarları, araştırma merkezleri, sosyal alanları ve nitelikli eğitim anlayışlıyla bugün ulaştığı seviyeye gelmesi, hiç şüphesiz değerli akademisyenlerimiz ve idari personelimizle oluşturduğumuz sinerji ve ortak çalışmaların ürünüdür. Bu bağlamda öğrencilerine akademik eğitim ve uygulamalar ile mesleki beceri kazandırmayı, bilimsel, toplumsal ve ekonomik temelli uygulama ve araştırmalar yürüterek bilgi üretmeyi, gençlere görev ve sorumluluklar vererek toplum yaşamına hazırlamayı, toplumun eğitim, bilinç ve kültür seviyesine katkıda bulunmayı amaçlayan Üniversitemiz, her yerleşkesindeki sosyal ve kültürel etkinlik alanlarını farklı kültür, etnik ve sosyal yapılara sahip öğrencilerin eğitim süreçleri boyunca ders dışı zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri mekânları en uygun şekilde tasarlamakta ve öğrencilerinin hizmetine sunmaktadır.Çağdaş bir üniversitenin iyi bir eğitimin yanında sosyal etkinlikler yoluyla da oluşacağının bilincinde olan Üniversitemiz, bu doğrultuda birçok etkinliğe önderlik etmekte, kültürel etkinliklerinin sayısını ve çeşitliğini her dönem artırmakta bununla birlikte her akademik yıl içinde ulusal ve uluslararası düzeyde birçok önemli bilim insanın yer aldığı seminer, sempozyum, konferans, panel ve söyleşilere ev sahipliği yaparak öğrencilerinin gelişimine katkı sağlamayı sürdürmektedir. 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde 23 binden fazla öğrenciyi bünyesinde barındıracak olan kurumumuz, araştırmaya dayalı eğitim anlayışı, öğrencilerine sağladığı kaliteli eğitim ortamları ve imkânlarıyla bölgesine, şehrine ivme kazandırmaya devam edecektir.” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here