Ana Sayfa Slayt Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

Sağlıklı Yaşam İçin Yürüdüler

12434
0
Paylaş

Fatsa İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından 20 Mayıs Avrupa Obezite Gününde, sağlıklı yaşam ve düzenli beslenmeye dikkat çekmek amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Fatsa sahilinde gerçekleşen yürüyüşe Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya,  İlçe Emniyet Müdürü Tolga Sipahi, İlçe Jandarma Komutanı J. Yarbay Halit Gülten, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Halil Bekyürek, Gençlik Merkezi Müdürü Berat Şahin Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, ilçe okul müdürleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Sahil başlangıcında kurulan alanda ise vatandaşların tansiyon, şeker ve kilo kontrolleri yapıldı. İlginin yoğun olduğu alanda görevli sağlık personelleri vatandaşlarla ilgilendi. Yapılan ölçümlerin ardından obezite riski taşıyan vatandaşlara Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimlerinde görev yapan diyetisyenler tarafından bilgiler verildi.

Fatsa İlçe Sağlık Müdürü Sn. Işıl Aralan obezite hakkında bilgiler verdi.

Işıl Aralan; “Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %15-20’sini, kadınlarda ise %25-30’unu yağ dokusu oluşturur. Erkeklerde bu oranın %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması durumu obezite olarak tanımlanır. Pratik olarak da beden kütle indeksi (BKİ) değerinin 25 kg/m2’nin üzerinde olması fazla kiloluluk, 30 kg/m2’nin üzerinde olması ise obezite olarak tanımlanır.

Obezitenin Oluşmasında Başlıca Risk Faktörleri:

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği, Yaş, cinsiyet eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, gelir durumu, Hormonal ve metabolik etmenler, Genetik, psikolojik etmenler, Sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar vb.),Doğum sayısı ve sık doğum aralığı, Anne sütünün yetersiz alınması”

Sağlıklı Beslenme ve Obezite’ye Karşı Her Yerde Eğitim Veriliyor

Işıl Aralan; “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında İlçe Sağlık Müdürlüğümüz aktif olarak  obezite ile mücadele ve fiziksel aktivitelerin arttırılmasına yönelik faaliyetlerimiz yaygınlaştırılarak devam etmektedir.

İlçe Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan “Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri”nde görevli diyetisyenler tarafından beslenme ve diyet danışmanlığı yapılmaktadır.

Ayrıca önleme çalışmaları çerçevesinde ilçemiz genelinde okullarımız başta olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, halkımıza, askeri birliklere ve talep halinde her gruba yönelik eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir.” dedi.

Obeziteden Korunmak İçin Bu Maddelere Dikkat

Obeziteden korunmak ve obeziteden korunmak için yapılması gerekenler konusunda bilgiler veren İlçe Sağlık Müdürü Işıl Aralan;

“-Boy uzunluğuna uygun kilo ölçüsünü hedefleyip kilo almaktan kaçınmak

-Yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinerek, besinlerle aldığımız enerji ile harcadığımız enerjiyi dengelemek

-Uyku ve öğün saatlerine dikkat ederek düzenli bir yaşamı benimsemek,

-Gelişigüzel diyetler yerine mutlaka bir uzmandan yardım alarak diyet yapmak,

-Yağlı şekerli ve unlu besinlerden uzak durmak,

-Bebeklerimizi en az 1 yıl anne sütüyle beslemek,

-Besinler pişirilirken kızartma, kavurma yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama yöntemiyle az yağda pişirmek,

-Bol su içmek ve bedenimize uygun fiziksel  aktivite yöntemlerini hergün yerine getirmektir.

Tüm dünyada hızla artan Obezite insan ömrünü kısaltması ve ortaya çıkardığı yan etkilerle de yaşam kalitesini bozması nedeniyle bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Obezite diyabet ve diğer birçok kronik hastalık için önemli bir risk faktörüdür. DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre fazla kiloluluk ve obezite, Avrupa’daki yetişkinlerde Tip 2 diyabet vakalarının %80’inden, iskemik kalp hastalıklarının %35’inden ve hipertansiyonun %55’inden sorumludur ve her yıl 1 milyondan fazla ölüme neden olmaktadır.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığımız tarafından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı yürütülmektedir. Bu programın amacı, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, çocuklarımızı ve gençlerimizi etkileyen bu hastalıkla etkin şekilde mücadele etmek, toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırarak bireylerin yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmaktır.” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here