Ana Sayfa GÜNCEL Üretici Mutlu, Sezondan Umutlu

Üretici Mutlu, Sezondan Umutlu

2141
0
Paylaş

Fındık 22 TL

Karadeniz’de fındık üreticisinin sabırsızlıkla beklediği açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Son günlerde fındık üreticisi, fındık sezonu başlamadan fiyatın açıklanmasını bekliyor ve kamuoyunda fındık fiyatı ile alakalı beklentilerini dile getiriyorlardı.

Geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ordu’ya gelmiş ve fındık fiyatı sorusuna ‘Cumhurbaşkanımız açıklayacak’ cevabını vermişti. Bu cevaptan sonra Karadeniz halkı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her açıklamasını dikkatle incelemeye başlamıştı.

Gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sonrası ekonomi gündemine dair önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bayram öncesi ekonomiye ilişkin alınan yeni kararları sıraladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fındık fiyatları sezon içinde 18 20 lira arasında seyir etmişti. Fındık ihraç fiyatının kg’da 5.8 dolardan 6,72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti.” diyerek 2020 fındık fiyatlarını duyurdu. Erdoğan “Fındık alım fiyatını yüzde 50 sağlam iç esasına göre Giresun kalite kabuklu için 22,5, levant kalite kabuklu için 22 lira olarak belirledik” dedi.

“Fındık fiyatları sezon içinde 18 20 lira arasında seyir etmişti. Fındık ihraç fiyatının kg’da 5.8 dolardan 6,72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Tabi bu rakamları bilmeyenler bilseler de anlamını kavramayanlar tamamen yanlış bilgilerle milletimizin kafasını karıştırmak için uğraşıyor. Bu tür hezeyanları kenara bırakıyorum. Bizim yetki ve güç kaynağımız da milletimizdir.”

“Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için toprak mahsulleri ofisimizin kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite kabuklu fındık için ise kg’da 22 liradır. Ayrıca yüksek randımanlı fındık tesliminde ortalama kg başına 1 lira, alan bazlı mazot ve gübre desteği olarak da yine kg başına 2 lira destekleme ödemesi yapıyoruz. Böylece fındık üreticisinin kg’daki kazancını 25 ila 25,5 lira düzeyine yükseltmiş oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin fındık üreticilerine hayırlı olmasını diliyorum. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here