Ana Sayfa GÜNCEL MALİ MÜŞAVİRLER YÜZ YÜZE TOPLANDI!

MALİ MÜŞAVİRLER YÜZ YÜZE TOPLANDI!

126
0
Paylaş

Ordu Mali Müşavir Odası  Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda “ 7326 SAYILI KANUN UYGULAMALARI” Konulu Seminer Düzenledi.

Seminere Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ, İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel AKDEMİR, Ordu Defterdar Vekili Cabir AKIN, Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar GÜNAY, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet ŞAHİN, Giresun Mali Müşavirler Odası Başkanı Azmi BÜK, İstanbul Mali Müşavirler Odası Eğitmeni Yalçın SÜTÜTEMİZ, Meslek Mensupları ve Stajyerler Katıldı.


Seminer Açılış Konuşmasında Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş; “Bugünkü Ordu Mali Müşavirler odasına kayıtlı 400 tane mali müşavir ve 50 stajyerimiz ile birlikte Ordu bulunan 40 bin vergi mükellefinin bilgisiniz güncelliyoruz. Bu eğitimler meslektaşlarımızın bilgisiniz güncellemek adına çok önemli.


7326 sayılı yasa ile ilgili şunları söylemek istiyorum. Yapılandırma borçlarının ilk iki taksitini ödeme şartı yanlış bir yaklaşım, bir değer konu ise bir ay SGK taksiti bir ay vergi taksiti ödemek çok ağır geliyor. Ödemelerin 3 ayda bir yapılması lazım. Yine bu seneye münhasıran özellikle iş hayatını ilgilendiren bir durumda vergi ödemeleri için ilk taksit ödeme tarihi 30.09.2021, SGK taksitleri için ise 31 Ekim ayı, bence ilk ödemeler pandemi koşullarını yaşadığımız bu dönemde 31.12.2021 tarihi olmalıdır. Bu kolaylığı, bu esnekliği vergi mükelleflerine tanınmalıdır.
Bir diğer konu ise TÜRK-İŞ tarafından açlık sınırı 2865 lira olarak, yani açlık sınırı asgari ücretin üzerinde olağanüstü bir dönemden geçiyoruz, asgari ücret daha önce yılda iki defe açıklanıyordu yılın iki dönemi için. Şimdi bu olağan üstü dönemde buna ihtiyacımız var Şimdi yılın ikinci döneminde yeniden belirlenmesi ve açlık sınırının üzerinde bir rakam olması gerekli, yine sanayici ve iş adamları mağdur etmemek için bu artışın vergiden muaf tutulması lazım. Olağanüstü bir dönem ve insanlar açlık sınırının altında asgari ücret alıyorlar. Bu konuyu dikkat çekmek istedim. Seminerimizin başarılı geçmesini diliyor katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.
Bugün kamu gelirlerini elde ediyorsa çarklar dönüyorsa ve İş dünyası hayatına devam ediyorsa buna en büyük katkı sunan meslek grubu mali müşavirlerdir.”


İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel Akdemir; “Geride bıraktığımız zor dönemden sonra Ordu da bir ilki gerçekleştirerek ilk yüz yüze eğitimizi gerçekleştiriyoruz. Birbirimizi çok özledik, ve daha çok yan yana olmaya ihtiyacımızın olduğu bir dönem. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza Allah’tan Rahmet diliyorum. Bu hastalığı atlatanlara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.
Bizler Türkiye’nin gerçekleri doğrultusunda elimizi taşın altına koyduk ve Türkiye genelinde 200 tane görev şehidi vererek sorumluluklarımızı yerine getirdik. Belki yeteri kadar bu yaptığımız işleri anlatamadık fakat bugün kamu gelirlerini elde ediyorsa çarklar dönüyorsa ve İş dünyası hayatına devam ediyorsa buna en büyük katkı sunan meslek grubu mali müşavirlerdir.
Bu dönem olağanüstü bir dönem, fakat umarım bir daha ülkemizde af çıkmaz. Ülkemizde her şey normale döner ve rayına oturur ve bir daha böyle zor günler yaşamayız. Afların faydadan çok zararı oluyor. İş dünyası için sıkıntı bir Temmuz’dan sonra bugüne kadar elimizde avucumuzda ne varsa tükettik şu anda herkes sıfır. Bu anlamda sona eren birtakım tedbirlerin tekrar gözden geçirilmesi lazım, aksi takdirde iş dünyasını parlak günler beklemiyor, pandemi döneminden gelen eksik bakiye ile başlıyor. Ekonomi her şeyden önemli bu nedenle bizler her şeyden daha çok sorumluluk ve görevlerimize sahip çıkmalıyız.
Son olarak söyleyeceğim Mali Tatil, uygulanması sıkıntılı, mali tatil kanununa göre 1-2 beyannameyi kapsıyor, bu mali tatil gerçeği yansıtmıyor, gerçek anlamda revize edilmeli, güncellenmeli ve diğer beyannameler de kapsama alınmalıdır. Başarılı bir Eğitim geçirmeniz dileğiyle hepinize çok teşekkür ediyorum.”
İstanbul Mali Müşavirler Odası Eğitmeni Yalçın Sütütemiz; Eğitimleri yüz yüze yapmayı özlemişiz, kameranın karşısında kendi kendimize konuşurken garip oluyordu ancak pandemi dolayısı ile alışmıştık. Şimdi buna da alıştık. Sizler ile burada olmaktan çok mutluyum…dedi.
Seminer sonunda İSMMMO Eğitmeni Yalçın SÜTÜTEMİZ’e plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket ve ORDUSPOR Forması Takdim Edildi.
SMMM Yeterlilik sınavında başarılı olup Ordu Mali Müşavirler Odasına kayıt yaptıran 4 meslek mensubuna SMMM ruhsatları takdim edildi.
Meslek Mensupları;
SMMM Anıl Ahmet GÜRLER’in SMMM Ruhsatı Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır BAŞ ve Önceki Dönem Oda Yönetim Kurulu Üyesi Rüstem GÜRLER,
SMMM Erdinç ALP’in SMMM Ruhsatını Ruhsatı İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Yücel AKDEMİR ve Giresun Mali Müşavirler Odası Başkanı Azmi BÜK,
SMMM Arzu ÖZYURT’un SMMM Ruhsatını Ordu SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar GÜNAY ve Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet ŞAHİN,
SMMM Hazal ÖZ KIZILKAYA’nın SMMM Ruhsatını Ordu Defterdar Vekili Cabir AKIN ve Ordu Mali Müşavirler Odası Onursal Oda Başkanı Ertuğrul YÜKSEL Takdim Etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here