Ana Sayfa GÜNCEL Fatsa Ürettiğinden Fazlasını Kullanıyor

Fatsa Ürettiğinden Fazlasını Kullanıyor

5125
0
Paylaş

Ordu’ya Tek Bir Liman Yetmez

Fatsa İskelesi Kapatılması Kimseye Fayda Sağlamaz

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, memleketi Ordu’ya gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Fatsa’da, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ile yerel medya kuruluşlarını ziyaret etti.

Bu kapsamda gazetemizi ziyaret eden Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Niyazi Yeşiller istişarelerde bulundu.

Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Mart ayından bu yana ülkemizde etkisi devam eden Koronavirüs sürecini değerlendirdi ve bu dönemde alınan tedbirlerin doğru olduğunu vurguladı.

Yaşanan salgının tarihte görülenlerden farklı olduğunu, örneklerine bakıldığında geçmiş yıllardaki salgınlar sonrasında kıtlıkların yaşandığını ancak Covid-19’un tümünden farklı olduğunu kaydeden Uçarmak, sürecin uzun sürebileceğine de vurgu yaptı.

“Bu problemlerle birlikte yaşamaya yönelik adımlar atılıyor. Bizim ülkemizde de sağlık altyapısındaki olumlu durumun bir siyasi öngörü olarak da ben değerlendiriyorum. Çünkü bir siyasetçinin darbe yiyebileceği en önemli şey, sağlıktır, sosyal alandır, iktisadi krizlerdir. İktisadi krizlerin bile açmanın belli şeyleri var ama sağlık altyapısını bir günde, bir senede veya iki senede düzeltme şansınız yok. Eğer öyle bir şey olmuş olsaydı, Türkiye çok ciddi yara alırdı, şu anda yönetim işinin başında” dedi ve kıtlık olmaması bakımından, perakende sisteminin çalışması, üretimin devam etmesi için herkesin fedakârlık yapması gerektiğini söyledi.

Hayatın normal akışına döneceği zamana kadar kayıpların minimize edilebilmesi adına alınan önlemlerin de zaman zaman yanlış yorumlandığını ya da yanlış anlaşıldığını, sokağa çıkma kısıtlamasının dahi sokağa çıkma yasağı şeklinde lanse edilmeye çalışıldığını dile getiren Uçarmak, Bakan yardımcıları olarak 15 günde bir gerçekleştirdikleri toplantılarda da bu durumu dile getirdiğini söyledi.

“Liman Meselesi Ordu’ya Zarar Veriyor”

Fatsa kamuoyunda büyük tepkilere yol açan ve en sonunda yıl sonuna kadar faaliyetine devam edeceği duyurulan Fatsa İskelesi hakkında Sezai Uçarmak, “Liman meselesi Ordu’ya zarar veriyor. Bu konuda çalışmaların hızlanması gerekiyor. Ordu’ya tek bir liman yetmez. Ordu’nun da, Fatsa’nın da, Ünye’nin de hatta Perşembe’nin de limanı olmalıdır. Ben Ordu’da ilçe iskelelerinin birbirine rakip olduğu yaklaşımına katılmıyorum. Çünkü buralar yol olarak da çok müsait. Örneğin bir tane gemi yükü taşımaya kalksak, 1000 adet kamyona ihtiyacımız olur. Şuanda normal otomobil ile yolda gidemiyoruz çünkü trafik yoğunluğu da çok fazla. Ordu limanı kapandıktan sonra Ordu’nun ihracatı 100 Milyon Dolar düşmüş. Tamam Ordu’da üretilen şey yine üretiliyor ama Trabzon’a, Giresun’a gönderiliyor. Ordu’nun alternatifi Ünye değil ve ilçeler birbirinin rakibi değil. Ünye’yi konteyner açısından ihtisas limanı yapılabilir, bu durumuna kimsenin laf yok.

Ben Hilmi Bey ile görüştüğümde kendisine de belirttim. Ordu’nun mutlaka bir limanı olmalı. Eğer Karadeniz- Akdeniz bağlantısı sağlanacaksa bu yolla, bu yükü yoldan çok uzağa götürmeden bu sınırlara indirilmesi lazım. Aksi takdirde ihtisas yüklerine kimsenin lafı yok ama Fatsa’nın iskelesini kapatmak Fatsa’yı küçültür; Ünye’yi büyütmez.” dedi.

“Bir İskele Daha Yapılabilir”

Fatsa’da iskele kapatılması yerine farklı alternatifleri sunan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, “Fatsa’ya deniz yoluyla gübre, kereste, kömür gibi materyaller geliyor. Bu gelişimi devam ettirirlerse 20 gemi geliyorken, 40 gemi gelmesini sağlayacaksın. Ben Ordu’da bulunan iskelelerin kapatılmasının ne Ordu’ya ne de Ordu’nun ilçelerine katkısı olmayacaktır. Fatsa iskelesinin kapatılması isteniyor fakat bu doğru bir karar değil. Biz gümrük hizmetini veriyoruz ama burada konuyla alakalı bir çatışma çıkarsa Ordu’ya büyük zararı olur.

Fatsa eğer ki bir dağıtım merkezi olacaksa bir iskele daha yapılarak hem kendi ihtiyacını hem de çevre ilçelerin ihtiyacını karşılayacaktır. Buraya senede 30-40 tane gemi geliyordu. Tabi kısa kısa bu çoğunluk azaldı ama kapatılması kimseye fayda sağlamaz.

Ordu’da çok fazla sanayi yok. Buralarda turizm geliştirilebilir. Karşı ülkelerle de bağlantıyı da geliştirmek gerekmektedir. Örneğin Rusya ile geçmiş yıllarda yaptığımız alışverişler şuanda çok azaldı. Bu durumu geliştirmek gerekir. Ordu’da turizm, sanayi yanı sıra dağıtım merkezi haline getirebilirsek avantajı yüksek olacaktır.” diye konuştu.

“Kadın Kooperatifleri Neden Yok?”

Ordu’da Hilmi Güler’in projelendirdiği ve tarımsal anlamda olumlu tepkilerin olduğu yatırımlar hakkında Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, “Ordu kendi üretip kendi pazarına ürünlerini sunmaya başladı. O ürünleri ulusal marketlere de satılabilir hale getirilebilirse avantaj sağlayacaktır. Üretenlere ciddi bir gelir sağlayabilir.

Ordu’da yapılması gereken çok konu var. Örneğin burada Kadın Kooperatifleri yok. Mesela bu tür şeylerde biz destek veriyoruz. Yapacakları yatırım, pazarlama gibi konularda yüzde 75’i hibe veriyoruz. Gelecek senelerde de devam edecek. Ordu’da neden kadın kooperatifi yok dediklerinde, ‘Olmaması normal çünkü burada her şeyi kadınlar yaptığı için kooperatife zaman kalmıyor’ diyorum. Ama bunu bir ticari faaliyete dönüştürmek gerekiyor. Akdeniz’de, Orta Anadolu’da, Doğu Anadolu’da kısmen de çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kooperatifler var.”

“Ürettiğinden Fazlasını Kullanıyor”

Fatsa’nın ürettiğinden fazlasını kullandığını vurgulayan Sezai Uçarmak, “ Fatsa kendi ürettiğinden fazlasını kullanıyor. Aslında Türkiye’de durum böyle tükettiğinden fazlasını harcıyor. Üst kesimlerde kazanan insan Fatsa’ya gelerek bina açısından harcama yapıyor. Medrese önünden Fatsa’ya baktığımızda Hong Kong gibi görünüyor. Görünen binalara yapılan harcamaların yarısı yatırıma harcasak Organize Sanayi bölgesi dolup taşardı.”

Haber: Gökçe Demirbaş/ Mir Kuzey

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here