Ana Sayfa GÜNCEL Başkan Güler, Fatsa’yı Karış Karış İnceledi

Başkan Güler, Fatsa’yı Karış Karış İnceledi

315
0
Paylaş

“Sorunlar Kökten Çözülecek”

“Üretmeden Tüketmek Yok”

“Fatsa Limanının Hakkını Vereceğiz”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M. Hilmi Güler, ilçe ziyaretleri kapsamında Fatsa’yı ziyaret etti. Başkan Hilmi Güler, Fatsa’da yaşanan sorunlara anında çözüm üretmek amacıyla Genel Sekreterler, OSKİ Genel Müdürü ve daire başkanları ile birlikte geldi.

Başkan Güler, Fatsa’da yapılan çalışmalarla ilgili Belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar’dan bilgi aldı. 2 gün süren Fatsa ziyaretinde OBB Başkanı Güler, Fatsa’da şikayet edilen, sorun bildirilen çoğu alanı yerinde ziyaret etti ve düzenlenen toplantı ve ziyaretlerle Fatsalıların sorunlarını dinledi.

OBB Başkanı Güler, “Burada çözmemiz gereken sorunlar yüzeysel değil, kökten çözülecek sorunlar. Bunun içinde elimizden gelen her şeyi yapacağız.” dedi.

İlk Ziyaret Fatsa Belediyesine…

Fatsa’da karşılanan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, beraberinde ki heyet ile ilk olarak Fatsa Belediyesini ziyaret etti. Başkan Güler, “Fatsa bizim için çok önemli” diyerek Fatsa’nın sorunlarının en kısa zamanda çözüleceğinin altını çizdi.

Başkan Güler, “Burada çözmemiz gereken sorunlar yüzeysel değil, kökten çözülecek sorunlar. Bunun içinde elimizden gelen her şeyi yapacağız. En kısa zamanda Meydan Projesi de bitecek. Fatsa güzel bir meydana kavuşacak. Çöpsüz bir Fatsa, Meydanı güzel bir Fatsa ve ilave olarak da deniz kullanan bir Fatsa olacak. Bu kadar güzel bir ilçemiz varken bütün imkânlarından yararlanılması lazım. Fatsa ilçemize de yapacağımız önemli projelerle ilçemizin modern yapısını daha da yukarıya çıkartacağız. Yapacağımız bu çalışmaları Fatsa Belediyemiz ile birlikte yapacağız. Fatsa bizim için önemli ilçelerimizden bir tanesi” diye konuştu.

Fatsa Belediyesi ziyareti sonrası esnaf ziyareti de gerçekleştiren Başkan Güler, daha sonra AK Parti Fatsa İlçe Başkanlığını ziyaret etti. Yeni oluşturulan yönetim kuruluna başarılar diledi.

Fatsa Belediyesi ve AK Parti Fatsa İlçe Başkanlığı ziyaretlerinin ardından Başkan Güler, Fatsa’da devam eden projeleri ve şikayetlerin olduğu alanlara giderek incelemelerde bulundu.

Siyasi Partiler, STK’lar Ve Muhtarlar İle Bir Araya Geldi                             

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlarla bir araya gelerek hem projelerini anlattı hem de sorunlarla ilgili istişare yaptı.

  Fatsa Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşen toplantıya Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Ak Parti İl Başkanı Halit Tomakin ve Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin tüm as kadrosu, Fatsa siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilciler ve mahalle muhtarları katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Fatsa’da sadece belediyecilik anlamında değil, oluşan tüm sorunların muhatabı bizleriz dedik. Uzun yıllardır ilçe belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında geçen kargaşaya Büyükşehir olduktan sonraki süreçte vatandaşlarımızın muhatap olarak bir arayış içerisinde olduklarını görmüştük. Vatandaşlarımızın Büyükşehir ile ilgili olan tüm sorunların da Büyükşehir belediyemiz tarafından çözülmesi noktasında bizler bir köprü vazifesi görmeye çalıştık. Bu 6 aylık görev süremiz boyunca ilçemizde gerek sivil toplum kuruluşlarımız gerek muhtarlarımız gerekse belediye meclisinde görev yaptığımız arkadaşlarımızla oluşturmuş olduğumuz birlik ve beraberlik ilçemizin birçok sorununu gelecek Ben açısından çözümüne yönelik hızlı yol kat etmemize vesile oldu.” dedi.

“Acaba Buralar Hollandalının Olsa Böyle Bırakır Mıydı?”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler ise yaptığı konuşmada, bakanlık ve öncesinde de birçok görev yaptığını ama kendisi için en anlamlısının Büyükşehir Belediye Başkanlığı olduğunu söyledi.

Başkan Güler, “Belediyenin birinci görevi asli olarak yoldur, çöptür bunlar zaten asli görevlerimiz. Bunun dışında yapmamız gerekenler var. Asli görevlerimizi eksiksiz yapacağız bundan en ufak bir şüphemiz yok. Bizler torunlarımıza güzel bir Fatsa, güzel bir Ordu bırakmak istiyoruz. Bunun için de yeteri kadar kaynağımız var. Allah bize çok güzel coğrafyası olan bir il vermiş ve zenginlikleri de çok fazla. İl olarak baktığımızda 6 bin kilometre kare toprağımız, 3 bin kilometre kare de denizimiz var. Konya ovası gibi bir denizimiz var. Biz bu denizi kullanmıyoruz. Biz bu denizin hakkını vermemiz lazım.  Ne teknelerle ne de balıkçılık olarak hakkını verebiliriz. Fındık bahçelerimize bakıyorum bir ay içindeyiz 11 ay boş. Aslında buralar otlarıyla başlı başına birer mera. Acaba buralar bir Hollandalının olsaydı böyle bırakır mıydı? Fındık,  fındık haliyle 2 milyar dolar. Çikolataya dönüştürüldüğünde 8 milyar dolar. Eskiden sürüyle önümüze çıkan hayvanlar nerede. Yoksa otlar yok mu oldu. Köylerde çocuklarımıza içirecek süt bulamıyoruz, bunun üzerine düşünmemiz lazım. Köye giderken yumurta süt götürüyoruz, olmaz. Bu toprakların hakkını vermemiz. Bunların belediye ile ne alakası var demeyin, var. Sosyal ve ekonomik kalkınma da belediyenin görevleri içinde. Biz kendimizi sadece asfalt, su, yol olarak tarif edersek işin kolayına kaçmış oluruz.” dedi.

“Bu Topraklar Hepimize Verilmiş”

Ordu’yu tarım, turizm, kültürel turizm ile birlikte kalkındırmak olduğunu ve belediyenin yapması gerekenleri söylemesinde ki nedenin daha fazla yükün altına girmek için olduğunu dile getiren Başkan Güler, “Ama bu yükün altına tek değil beraber gireceğiz. Yani bizler çalışırken sizler gölgede oturamazsınız. Gölgede duranın gölgesi olmaz. Çünkü bu topraklar sadece belediyeye değil hepimize verilmiş. Üretmeden tüketmek yok. Türkiye olarak biz bu potansiyelle bütün Karadeniz’i doyururuz. Üretim ağırlıklı bir kalkınma modelimiz olacak. Turizmde buranın güzelliklerini dünyaya tanıtmamız lazım. Bu doğal güzellikler İsviçrelinin elinde olsaydı böyle bırakır mıydı? Tarım ve turizmle kalkınmamız lazım.  Biz tarım şirketi kurduk. Siz gezen tavukçuluk yapın, biz yumurtaları toplayacağız. Herkes benden iş istiyor, asgari ücretle çalışmak istiyor. Halbuki 100 tavuk alsa 80 yumurtası olsa 2 bin 400 TL yapar.  Benim amacım tarım turizm kültürel tarihi turizmle birlikte sizi kalkındırabilmek. Biz yol sorununu hallediyoruz. Köy yollarını borlu çimento ile beton yapacağız. Biz köylerde konak türü evleri restore edip pansiyona açmak istiyoruz. Kabakdağ mahallesinde çok başarılı bir örnek var. Düşünen Ordu, Üreten Ordu, Yarışan Ordu sloganını birlikte gerçekleştirebiliriz. Biz üretim ağırlıklı teknoloji ağırlıklı bir geleceği birlikte inşa edebiliriz.” şeklinde konuştu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Mehmet Hilmi Güler, konuşmaların ardından muhtarların ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin sorunlarını dinledi. Toplantının sonunda ise bir sorun ile alakalı OSKİ yetkilileri ile bizzat yerinde inceleme yaparak sorunun bir an önce giderilmesi talimatını verdi. 

16 Ayrı Noktada İncelemelerde Bulundu

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Genel Sekreterler, OSKİ Genel Müdürü ve daire başkanları ile Fatsa ziyaretlerinin ikinci gününde 16 ayrı noktada incelemelerde bulundu.
 Ekibi ile ilk ziyaretini Evkaf Mahallesi Arslan Aydınlık Caddesinde Kredi Yurtlar Kurumu mevkiindeki kanalizasyon şikayetini inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’e Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ve teknik ekipler sorun hakkında bilgi verdi. Sorunun kısa sürede çözülmesi konusunda OSKİ Genel Müdürü Murat Us’a talimat veren Başkan Güler incelemesine benzer şikayetlerle ilgili aynı bölgedeki 75.Yıl Kapalı Spor Salonu mevkiinde de sorunları yerinde görerek çözümü için talimatlar verdi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler daha sonra sırayla Fatsa Limanı, İtfaiye Amirliği, OSKİ binası, belediye yeni hizmet binası, Cumhuriyet Meydanı, Sanayi Kurtuluş Dolmuşçular Kooperatifi, Ziraat Odasının Kabakdağ mahallesindeki meyve kurutma tesisi, Yöresel evlerin bulunduğu Kabakdağ Meydanı, Kabakdağ Hayat Oksijen Resort Kırsal Yaşam Evi, Özel Sanayi Sitesi, Ziraat Odası Eğitim Çiftliği ve Fatsa İskelesinde ziyaret ve incelemelerde bulundu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ziyaretlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Fatsa bizim için çok önemli bir ilçemiz ve bu nedenle buranın ihtiyaçlarını yerinde görelim istedik. Çünkü su baskını olan yerler var, yollarında sıkıntı olan yerler var ve bunların hepsinin yerinde görmek istedik. Anında da kararlarını vererek süratli bir şekilde bu sorunların çözümünü normal takviminden daha önceye çekerek Fatsa’nın ihtiyaçlarını gidereceğiz.” dedi.

Ziyaretleri kapsamında Fatsa Limanında incelemelerde bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler, Fatsa Limanının yeterince doğru kullanılmadığını ve Fatsa Limanını daha canlı bir liman haline getireceklerini vurguladı. Hilmi Güler, “Fatsa Limanında işin hem ekonomi boyutu hem taşıma boyutu hem nakliye gibi tüm unsurlara el atacağız. Dolayısıyla burası önemli bir yer olacak. Fatsa Limanında ihracat yapacağız. Fatsa Limanının hakkını vereceğiz.” dedi.

“Fatsa Balıkçılığın Üssü Konumunda”

Fatsa Limanında kaçak yapılaşmanın da olduğunu ifade eden Başkan Güler, “Fatsa Limanındaki yapılar Fatsa’ya yakışmayan yapılar. Açıkçası bu yapıları da temizleyeceğiz. Burası çok şık ve daha modern bir görünümlü bir liman haline gelecek. Şimdi buranın en ince noktasına kadar fotoğraflarını çekiyoruz ve ilerleyen zamanlarda eski ve yeni hali arasındaki farkı göreceğiz. Çok Başarılı bir Belediye Başkanımız var. Etem Bey’le birlikte burayı çağdaş bir liman haline getireceğiz. Fatsa Limanını aynı zamanda ekonomi ve hizmete açacağız. Burası zaten balıkçılığında üssü konumunda. Hem taşımacılık hem ticaret hem de balıkçılık konusunda Fatsa Limanı çok önemli bir merkez olacak. Fatsa Limanını daha verimli bir şekilde kullanacağız.” diye konuştu.

“Fatsa Çok Daha Güzel Olacak”

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ise Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in iki günlük Fatsa programının çok verimli geçtiğini belirterek, “Sayın Başkanımız Fatsa’ya Genel Sekterlerimiz, OSKİ Genel Müdürümüz, danışmanları ve daire başkanları ile beraber geniş kapsamlı bir çıkartma yaptılar. Hilmi Başkanımızın tüm ekibiyle ilçemize gelmesi ve sorunları yerinde inceleyerek çözümler geliştirmesi Fatsa’yı ne kadar önemsediğinin açık göstergesidir. Sayın Başkanımız tüm sorunlarımızla yakından ilgileniyor ve zaman olacak çalışmaların daha öne çekilmesini sağlıyor. Bir telefonumuzla ne talebimiz varsa ilgileniyor. Bir kez daha halkımız adına şükranlarımızı sunuyoruz. Herkes müşteri olsun Fatsa çok daha güzel olacak.” dedi.

Haber: Gökçe YEŞİLLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here