CTP-REKLAM

CESARETİNİZ VARSA BAŞBAKANA BURAYI DA GÖSTERİN!

limannn-sictiiiiiiFatsa Limanı'nın hali görenleri şaşırtıyor. Limandaki beton zeminin bozulmuş ve çukur çukur ve çamur halinin yanı sıra limanda batmış haldeki sahipsiz gemi, ana mendireğe yığılmış tonlarca sahibi belli olmayan taşlar, her yanında kereste dolu olması, kayık çekeklerinin bir bölümüne kimler tarafından yapıldığı belli olmayan dolgu, izinli olup olmadığı anlaşılamayan ve ne amaçla yapıldığı belli olmayan ev görünümündeki dev yapı, balıkçıların konaklama ve boşaltım yapmasına yeterli alan olmaması, limanın tam anlamıyla sahipsiz kaldığı gibi bir izlenim sergiliyor. Balıkçılar, "Cumartesi günü Fatsa'ya gelecek olan Başbakan Erdoğan'ın yapacağı toplu açılış töreni kapsamında limanın bu yeni haliyle yer alıp almayacağını da merak ediliyoruz" diyerek trajı komik açıklamalar yapıyor.
Balıkçıların isyan ettiği durum karşısında yetkililerin neden sessiz kaldığı bilinmezken, asıl amacı balıkçı barınağı olan Fatsa Limanı'nda en büyük zorlukları da balıkçı tekneleri yaşıyor. Yeterli alan olmamasından dolayı konaklama ve boşaltım için Ünye Limanı'na gitmek zorunda kalan, Fatsa'da sahip çıkılmayan balıkçılara Ünyeliler sahip çıktı.
Fatsa'nın bilinen tecrübeli balıkçılarından Mustafa Mollaoğlu, yaptığı açıklamalarla limanın durumunun vahametini gözler önüne sererken, adeta isyan etti.

"Yok sayılmak istemiyoruz"
Fatsa'nın tam anlamıyla bir balık memleketi olmasına karşın, balıkçıların ve limanın sahipsiz bırakılmasından yakınan Mustafa Mollaoğlu: "Fatsa'mız tam anlamıyla bir balık memleketi. Özellikle de Bolaman ve Fatsa kuyularıyla hamsinin beşiğiyiz. Bundan 10 yıl öncesine kadar Fatsa Limanı'nın girişinde Balıkçı Barınağı yazıyordu. Şimdi Sahil Güvenlik Limanı oldu, bizi limana dahi sokmuyorlar. Bizim Fatsa Belediye Başkanı'ndan ya da yeni adaylarımızdan esas ricamız ve beklentimiz limanın ana mendireğinin 200 metre uzatılmasıdır. Ayrıca kayık çekeklerinin olduğu bölüme Ünye Limanı'nda olduğu gibi bloklar yardımıyla 2 adet T yapılmasını istiyoruz. Balıkçılara yer açılmasını istiyoruz. Yok sayılmak istemiyoruz. Bize de bir yer yapılsın limanımız işlek bir şekilde devam etsin" diye konuştu.

"Limanda başıboşluk var"
Fatsa Limanı'nda bir sahipsizlik olduğunu ifade eden Mollaoğlu: "Şu anda Fatsa Limanı'nda bir başıboşluk var. Biz Fatsa'nın balıkçısıyız, Yalıköylü'yüz. Yalıköy yıkıldı yıkılacak, Fatsa Limanı'nın ne olacağı belli değil, Ünye Limanı'na gitmek zorunda kalıyoruz. Ünye Limanı da çok yoğun ama yine de bizi mağdur etmediler, bir yer verdiler. Konaklamamıza izin verdiler, sahip çıktılar. Fatsa'da bize sahip çıkılmıyor. Fatsa'dan Rusya'ya taş ihraç ediyoruz ama taşlar buraya yığılıyor, ne zaman gideceği belirsiz, kimin olduğu belirsiz. Balıkçı tekneleri olarak ana mendireğe boş dahi olsa yanaşamıyoruz. Diğer tarafta da gemi batmış, çıkarmadıkları için yanaşamıyoruz. Bazı kısımlara da dolgu yapıldı, ne olduğunu bilmediğimiz bir yapı var. Burası balıkçı barınağı ama balıkçılar dışında herkese ve her şeye yer var" dedi.

"Balıkçılardan başka her şey var"
Limanda balıkçılar dışında her şeye yer olduğunu anlatan Mollaoğlu: "Fatsa Limanı'na keresteye yer var, odun kütüklerine yer var, taşlara, kayalara yer var, dolgu yapılacak yer var, atölye yapılacak yer var ama balıkçılara yer yok. Biz bu işten bir şey anlayamıyoruz. Balıkçıları unutmasınlar. Biz başta ilçemiz olmak üzere ülkemizin her yerinde insanlar hamsi yesin diye bu soğukta gece sabaha kadar denizdeyiz, evimizi ailemizi göremiyoruz ama Limanda kendimize bir yer bulamıyoruz. Yetkililere sesimizi duyurmak istiyoruz. Biz Türkiye çapında bir hizmet veriyoruz. İnsanımıza taze hamsi yedirmek için uğraşıyoruz. 10 yılda olmayan hamsi bu yıl oldu. Hamsi bu yıl çok bereketli geldi" şeklinde konuştu.

"Bizi unutmasınlar"
Yetkililerin kendilerine sahip çıkmasını isteyen Mollaoğlu: "Balıkçı teknelerinde en az 25 olmak üzere birçok insan istihdam ediliyor. Aileleriyle hesaplarsak yüzlerce hatta binlerce kişi bu işe emek veriyor, ailesine ekmek götürüyor. Fatsa için bu kadar önemli bir sektör olan balıkçılığın bu kadar itilip kakılmasına, değer verilmemesine anlam veremiyoruz. Fatsalı balıkçılar olarak Ünye ilçesine gönderilmek zorumuza gidiyor. Fatsa Limanı'ndaki bu başıboşluğa neden izin veriliyor? Liman sahipsiz mi bırakıldı? Yetkililer, burada olup biteni görmüyor mu?" diyerek sözlerini noktaladı.


FaceBook ta paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gazete Kuzey tarafından yazıldı.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3481957
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
1101
1087
3000
14727
3481957

İp Adresniz: 107.20.115.174
Server Time: 2017-12-13 15:42:02