reklam2hasanacuureklam3cc

KARADENİZ BÖLGESİ’NİN İLK VE TEK KIZILCIK BAHÇESİNDE HASAT BAŞLADI

 

altTrabzon’un Vakfıkebir ilçesinde tesis edilen ve Karadeniz bölgesinde ilk ve tek olma özelliğine sahip 12 dekar kapama kızılcık bahçesinde, ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ile Trabzon İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Sabri Topbaş’ında katılımlarıyla hasata başlandı. 

İl Müdürü Sabri Topbaş yaptığı açıklamada “Karadeniz Bölgesi’nde birçok meyve yetiştirilmektedir. Ancak bunlardan bazıları yöresel ürün olma özelliğine sahiptir. Kızılcık bunlardan birisidir. Doğal olarak yetişmektedir. Bu gün hasadını yaptığımız bu bahçelerde ise aşılı çeşitler kullanılmıştır. Dekara 1,5- 2 ton civarında verim elde edilen kızılcığın 4 - 5 liradan pazara sunulduğunu göz önüne alınırsa oldukça ciddi bir kazanç elde edilebilir. Fındık bizim milli ürünümüzdür. Ancak bu tür ürünlerde fındığın yanında hem çeşitliliği artıracak ve hem de işletmelerin kazancını arttıracaktır” dedi.
Ordu Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz ise konuşmasında “İl ve ilçe müdürlüğü çalışanlarını tebrik ediyorum, bölgemizde bir ilki gerçekleştirmişler, bölgemizde ilk kızılcık kapama bahçesinin kurulmuş olması bizleri fazlasıyla memnun etti. İçinde bulunduğumuz bölge kızılcığın tabi olarak yetiştiği bölge, kızılcık yöremizin öz meyvesidir. Fındık ve çay bölgemizde ana ürün, ancak bunların yanında mutlaka ek ürünlere yer vermemiz gerekiyor. Kızılcık yöresel meyvelerimiz arasında ön plana çıkmaktadır. Yürütülen proje kapsamında seralarda çoğaltılan Ceviz, Karadut ve Kızılcık fidanlarını yörede kapama bahçeler kurmak üzere üreticilere dağıtılması planlanabilir” diye konuştu.
Öte yandan kapama Kızılcık bahçesi için fidan dağıtımı yapılacağını duyurulurken, kapama bahçe oluşturmak amacı ile dağıtılması düşünülen kızılcık fidanlarının anaçları Vakfıkebir İlçesi Yalıköy beldesindeki kızılcık bahçesinden temin edilmesi amaçlanıyor. Elde edilecek fidanlar Trabzon ve İlçelerinde üreticilere ücretsiz olarak dağıtılması planlanıyor. Bu sayede kapama kızılcık bahçelerinin kurulması hedefleniyor.


FaceBook ta paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Yazarlar


GAZETEMİZE ABONE OLUNUZ…
Çarşamba, 27 Mart 2013
Gazeteler,...
Gören cennetlik (!) olmasın…
Perşembe, 09 Ocak 2014
Mahalli seçimler...
Birlikte Nice Yıllara
Cuma, 13 Şubat 2015
  Ve geldik...
Harbi Amatörmüş
Pazartesi, 24 Aralık 2012
  "O sene...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
Kadın Mı İnsan Olmak Mı Zor Olan
Çarşamba, 25 Şubat 2015
Hemen her gün bir...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • M.K.P. Mah. Şehit Polis Erkan Alışır Cad. No:29 Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

1239219
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
1503
2376
3879
5523
1239219

İp Adresniz: 54.205.230.3
Server Time: 2015-03-03 14:36:14