CTP-REKLAM

“ARTISI ÇOK AMA EKSİKLERİ DE VAR”

yeni-duzenlemeeeeResmi Gazete'de yayımlanan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmelik ile 2012'de çıkarılan Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun'un uygulamasına yönelik düzenlemeler getirildi. Yönetmelikle kanundaki eczacılık hizmetleriyle ilgili değişiklikleri gazetemize özel değerlendiren 24. Bölge Ordu Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Koray Karamanlı, düzenlemeyi doğru bulduklarını, ancak muayene ücretlerinin eczaneler tarafından alınmaması konusunda bazı önemli konularda eksikler olduğuna dikkat çekti.

"Yeni eczaneler nüfusa göre açılacak"
Serbest eczane sayıları, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az üç bin beş yüz kişiye bir eczane olacak şekilde düzenlendiğini söyleyen 24. Bölge Ordu Eczacılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Koray Karamanlı, "Son zamanlarda Eczacılık fakültesi çok fazla açılmaya başladı. Bu süreçte içinde eczaneler ilaç fiyatlarının düşmesiyle, yeni kararnamelerle sıkıntıya girmişti. Bu noktada eczaneleri hem kar marjı düştü hem de ekonomik olarak ayakta kalması ilgili sıkıntılar vardı. O yüzden böyle bir yasal düzenleme getirildi. Çünkü eczane sayısı fazlalaştıkça hem hizmet kirliliği oluyordu hem de hizmet kalitesi düşüyordu. Bu noktada böyle bir yasal düzenleme getirildi. Dünyanın birçok yerinde de nüfusa dayalı uygulama mevcut. Bu kararla yeni eczaneler nüfusa göre açılacak. Serbest eczane sayıları, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az üç bin beş yüz kişiye bir eczane olacak şekilde düzenlenecek. Bu düzenleme şuan eczanesi olan meslektaşlarımızı korumak amaçlı yapılan bir çalışmadır. Biz eczacılar olarak zaten böyle bir talebimiz vardı" diye konuştu.

"Yüksek ciro yapan eczaneler için"
Yönetmelikle ikinci eczacı ve yardımcı eczacı çalıştırılmasına ilişkin usul ve esasları değerlendiren Başkan Karamanlı, "Onun üzerine şimdi belli ciroların üzerinde de ikinci eczacı bulundurma gereği yasayla beraber getirildi. Bunun amacı hizmet kalitesini artırabilmek için ikinci bir eczacıya ihtiyaç vardı. O yüzden çok yüksek cirolardaki eczaneler için ikinci eczacı zorunluluğu getirildi. Bu düzenleme hem istihdam sağlamak amaçlı hem de eczanelerin iş yükünü iki eczacıya bölmek amaçlı yapıldı." dedi.

"Eczacılar açısından artısı çoktur"
Eczanenin hizmet verdiği saatlerde mesul müdür eczacı, varsa ikinci eczacı ve yardımcı eczacılar görevi başında bilfiil bulundurması değişikliğine vurgu yapan Başkan Karamanlı, " Onun haricinde yardımcı eczacı konusu ise, normalde eczacı eczanesinde bulunmak zorundaydı. Onu zaten yeni yasa getirmedi eski yasa da bu nokta vardı. Bu 1958 yasasında aynı şekilde ifade edilmişti. Şimdi yasa göre eczacı 24 saat içinde ayrılması gerekiyorsa dilekçe vermesi gerekiyor. Eğer 15 gün içerisinde ayrılması gerekirse veya bir hastalık geçirdiyse, yerine bir mesul müdürü getirmesi gerektiğini düzenlenmeye koydu. Ayrıca 15 günü geçecek sebeplerde mutlaka bir mesul bulundurma zorunluluğu getirildi. Bu noktada eskiden biz eczacı bulmakta zorluk çekiyorduk. O zamanlar 7 tane fakülte olduğu için mezun sayısı bu oranda azdı. Ancak günümüz şartlarında 41 tane fakülte var. Burada bu düzenlemeyle fakülteden yeni mezun olan arkadaşlara istihdam hem de eczanecilerin işini kolaylaştırmak için yapıldı. Çünkü zaman ihtiyacı doğurdu ve o ihtiyaca göre yönetmelik çıktı. Şuanda getirilen yeni düzenlemenin eczacılar açısından artısı çoktur. Çünkü biz güven oluşturan kurumlarız. Danışmanlık rolümüz biraz daha ön plana çıkacak ama sıkıntılarımızın geçmediği bazı konular var. Bu noktada vatandaştan muayene ücretini devlet alması gerekirken, bu ücreti bizim tarafımızdan tahsil edilmesi bize ek bir yük oluşturmaktadır. İşte yönetmelikte eksik olan durumlardan birisi budur. Bence eczanelerin danışmanlık rolü biraz daha artırılmalıydı. Bizim beklentimiz bu yöndeydi. Devletin bize vermiş olduğu bu iş yükü, bizim açımızdan bir bilgi angaryası oluyordu. Bunun tarafımızdan alınması yönünde beklentimiz vardı" şeklinde konuştu.

"Elektronik ortamda ilaç satılamayacak"
İlaçlar, bitkisel tıbbi ürünler, tıbbi amaçlı diyet gıdalar ve özel tıbbi amaçlı bebek mamaları internet veya başka herhangi bir elektronik ortamda satılamamasının doğru bir düzenleme olduğunu belirten Başkan Karamanlı, "Ayrıca yeni düzenlemeyle ilacın sadece eczanede satıldığı, ilaç dışı ürünlerinde sadece eczanede olması gerektiği ifade ediliyor. Çünkü bu konularla ilgili Sağlık Bakanlığı birçok sıkıntı yaşandı. İnternet ortamında ilaç diye satılan ya da aktarlarda satılan ürünler, insanların hayatlarına maal oldu. Bu noktada eczaneci bu işin piri dolayısıyla tekrar eczaneciye geri dönüş sağladılar. Bu da eczacı açısından değişikliğin getirmiş olduğu bir artıdır. Bu bağlamda yeni düzenleme eczacı açısından birçok şeyde artı getirdi. Ancak bu zaman içerisinde yansımanı gösterecektir. Şuan Fakültelerde okuyan veya mezun olacak arkadaşlarımız için bir yansıma yok. Onlar eczanelerini açabilecekler. Bu saten sonra eczacılık fakültesine giren arkadaşlar için istediği yerde eczane açma şansları pek fazla kalmadı. Ancak varolan eczaneyi devir alabilecek. Yine burada noterler gibi eczacı adaylarının hizmet puanı birikecek ve boş olan yerlere açacaktır. Bunun yanında doğuda boş olan yerlerde eczane açma işi daha hızlanacaktır. Artısı çok olan bir düzenleme ama eksiklikleri var" diye konuştu.


FaceBook ta paylaş

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Gazete Kuzey tarafından yazıldı.

Yazarlar


Bu hal O hali gerektirdi
Cuma, 19 Ağustos 2016
  15 temmuz...
TERÖRÜN DİNİ, IRKI YOK…
Çarşamba, 22 Temmuz 2015
   ...
DAYANAK yerine DAYAK
Salı, 13 Ağustos 2013
İnsanın insanı...
KIRK VE KIRKIN ALTI
Salı, 22 Kasım 2016
 ...
İYİ Mİ , KÖTÜ MÜ ?
Cumartesi, 19 Eylül 2015
Herkesin aklında...
GÜVEN DUYGUSU MU BİTİYOR?
Pazartesi, 08 Ağustos 2016
GÜVEN DUYGUSU...

İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ

  • Sakarya Mah. Sakarya Cad. No:43/B Fatsa/ORDU
  • Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
  • +90 452 407 10 11

Son Yorumlar

3531289
Bugün
Dün
Bu Hafta
Bu Ay
Tüm Ziyaretçiler
203
1320
4273
24510
3531289

İp Adresniz: 54.234.45.10
Server Time: 2018-01-18 04:27:11